Write a Comment

Comment

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

226 Comments

  1. Si eu tot cu otomanii.Dar imi place si Croatia.Din 4 milioane de locuitori scot sportivi de top pe banda rulanta.Sunt de admirat

  2. Bey, eu cred ca era mai corect ca toate galbenele sa fie anulate dupa faza grupelor. Jucatori instrumentali pentru echipele lor or sa lipseasca in semifinale datorita cumulului de cartonase.

  3. Gaby:
    E insa o limba mult mai usoara decat altele. Pentru romani e usor de invatat pronuntia. Mai greu e cu gramatica.

  4. fighter:
    Am zis multumesc cu adevarat/multumesc mult, bei fighter. Nu garantez insa ca e si corect dpdv gramatical. Teşekkür ederim e standard pentru multam in turca. Raspunsul parca era rica ederim.

  5. Gaby:
    Ce misto! Am vazut la televizor un clip al unei trupe croate si „vatreni” era tradus ca Fiery boys. Cica asta e porecla croatilor. Asa ca e normal sa deducem ca Naprijed vatreni inseamna ceva de genul Forward, sau daca vrei Forza Fiery Boys. In niciun caz „next”. Traducatoarele online sunt o mizerie. Cele bune costa de la 1000 de dolari pe an in sus. Vorbesc de exemplu de unul Arab-Englez.

  6. Dan Cristinel

    pe 17 June 2008 5:42 pm
    1. Germania, Croatia, Olanda, Italia
    2. Germania, Italia, San Marino

    3 Am pus San Marino pt a nu intra in concurs.

    era o postare inainte de meciul rom-olanda

    Acum vad ca se discuta emotional, si se vede o finala germania – italia.
    Am fost primul :) care m-am gandit la ea.
    Si daca nu este nici asta?

  7. Quote :
    „doctor demonicus
    pe 20 June 2008 10:30 pm

    Gaby:
    Vocatia asta “experimentatoare” a lui Platini incepe treptat sa ma irite.”

    @Doc

    Nu se poate. E de stanga omul, cum sa te enerveze ? :d

  8. @fighter: de unde omule? un var de-al meu mi-a cautat tricoul lui U pana a ametit. In final, mi-a trimis unul cu CFR. bun si ala, dar mai repede imi doream U. :)

  9. @tatiku
    Un prieten joaca la U.Mi-a zis si el ca din cauza fondurilor limitate ale cluDabului a fost destul de greu.Daca mai fac rost de unul iti dau de veste

  10. gaby
    deocamdata nu a luat gol,dar daca se ajunge la penaltiuri mai mult ma bazez pe rustu decat pe pletikosa,inspiratia nebunului ;)

  11. adi
    Eu sper să nu se ajungă, pt ca să se califice turcii. Nu de alta, dar sunt decimaţi, iar nemţii vor avea o misiune facilă. Aseară dacă s-ar fi ajuns ar fi câştigat ai mei. Ricardo e un portar norocos/inspirat, ca să nu zic bun, la 11m.

  12. All:
    Mi-am amintit de ce spunea comentatorul britanic la meciul Romaniei cu Olanda: ” It is really strange to see a player from Inverness here at the European Championship” :D

  13. doc
    Are dreptate, dar mai bine ar fi ca britanicii să tacă. Nu ei sunt cei mai în măsură să vorbească. Ei nici măcar nu s-au calificat.

  14. gaby
    nemtii sunt cei mai buni la 11 metri, si nu sunt subiectiv, intreaba-i si pe altii!!!au castigat o gramada de trofee asa,de partea cealalta sunt englezii,mereu cand ii prind nemtii ii bat la penaltiuri si cam de obicei penaltiurile sunt straine englezilor,de aia mai rejoaca unele meciuri ;)

  15. adi
    Eu nu zic că nemţii nu sunt buni la 11m, dar şi portughezii sunt buni.
    „mai rejoacă unele meciuri” :D apropos la FA Cup. :D

  16. golgheterul campionatului turc.
    Aceeasi comentatori” Schimbare curajoasa. Nu multi antrenori ar fi facut o astfel de schimbare”.

  17. Ma gandeam ca Germania si Portugalia au jucat sa castige. Turcia si Croatia au jucat sa nu piarda. Se vede ca pentru ele o semifinala ar fi o performanta imensa- de aici imensa presiune- iar pentru Germania si alte echipe mari, o semifinala e ceva normal.

  18. turcia din 2008 seamana cu germania din 1996,in finala cu cehia nemtii aveau doar 14 jucatori valizi,klinsmann jucand cu infiltratii

  19. oare nu cumva e o capcana croata? au facut deliberat pasul inapoi, asa turcii vor deschide jocul mai mult. echipa mai proaspata fizic pare a fi, totusi, Croatia.

  20. Teodor Mateescu, comentatoriul radio care relata de la Cluj, avea o vorba la 0-0: nimic la nimic. Nu cred ca s-a potrivit vreodata mai bine decat la Romania-Franta!

  21. @Gaby: eu cred ca finala va fi Italia-Germania. doua din cele mai anoste echipe. Dar daca nu le bati cand ai ocazia :) ajung in finala.

  22. tatiku’
    Şi eu cred la fel, dar nu îmi doresc. :(
    S-a accidentat Nihat. Turcia pierde un jucător important pe acest final de meci, un executant bun la penalty-uri şi e posibil să-l piardă şi pt semif dacă se vor califica.

  23. Ambele echipe au meritat sa joace sferturile…..poate ca ambele au meritat si mai mult de atat….dar din pacate ramane doar una….

  24. Ce-o fi in sufletul croatilor…:D Turcia are 11 jucatori disponibili pentru semifinala?

  25. nico
    am sperat si eu dar
    adipunker80
    pe 20 June 2008 11:01 pm

    gaby
    deocamdata nu a luat gol,dar daca se ajunge la penaltiuri mai mult ma bazez pe rustu decat pe pletikosa,inspiratia nebunului

  26. Exact ce am vrut sa vad: Germania-Turcia! Cand primesti gol in ultimele secunde e imposibil sa te concentrezi la penalty-uri.

  27. Oricum Turcia a fost parte din cele mai dramatice meciuri de pana acum: cu Elvetia, Cehia si acum cu Croatia.
    Daca Turcia castiga Euro, se reinstaureaza sultanatul. Terim are acontat tronul.

  28. roach
    Joaca celalalt portar cu Germania.

    all
    Deci, va zic eu, antrenorul Croatiei le-a zis jucatorilor:
    „Bai, deci, le dati gol in min. 89 sau 119 ca sa nu poa’ sa ne egaleze!!!”

    Bataie intre suporteri. :(
    Trist. :(

  29. Eu cred ca e mai bine sa nu mai tin cu nimeni….pana acum 2 dintre echipele mele favorite au pierdut in sferturi….ca de grupe nu mai vorbesc. Cu siguranta eu le port ghinion….dar mi-au placut ambele meciuri.

  30. acum mai bine de 20 de ani, Anglia umilea Turcia cu 8-0 la Istambul. De atunci, turcii au ajuns pe un loc trei la mondiale si acum (cel putin) o semifinala europeana. exact ce are si Anglia din 1990 incoace.

  31. fighter:
    Glumesc doar pe jumatate. Am avut sansa sa vad Galata- Fener pe Şükrü Saracoğlu. Suporterii turci nu sunt intregi la minte.

  32. Gaby

    Maine tin oricum cu Olanda si poimaine cu Spania…..problema e alta….cu cine naiba mai joaca italienii finala?….ca eu am pus Italia-Croatia.

  33. Pariez că Dinu va vorbi despre glorioşii ieniceri şi spahii care asediază din nou Viena după 500 de ani.

  34. Daca ai nostrii au picat psihic dupa un gol marcat in alt meci pe turci dupa 3 meciuri in care au fost condusi trebuia sa-i vedem in spitale de psihiatrie legati in camasile de forta.
    O adevarata lectie de lupta pana la sacrificiu!!!

  35. fighter:
    Corect. Terim insa e cu o clasa peste Piti. Aici vorbesc de capacitatea de a motiva jucatorii. La tactica nu ma pricep.

  36. the man:
    Ma intreb cine o sa joace rolul lui Niklas Graf Salm?
    Macar din asediul Vienei ne-am ales cu cafeaua :D

  37. iata ca mastica e mai tare ca slibobitza. N-as fi crezut. Oare alde dica, schija si sageata s-au uitat la meci? Sau jucau prea repede pentru ei…

  38. doctor demonicus

    Mare dreptate ai cu postul de la 12.52 am. Culmea e ca acea capacitate de a-si motiva jucatorii se poate invata….pe cand cu tactica eu cred ca trebuie sa fii inzestrat…..cred eu.

  39. gata, ne-a trecut prin metafizică, ne-a lămurit că Mahomed e doar un profet mai tânăr cu 600 de ani decât Isus, acum pot s-o tai la culcare.

  40. nu ziceti nimic de jocul meu din partida de ieri cu portughezii? E adevarat ca am intrat doar putin la final, sub nick-ul Borowski.

  41. nu am incredere in capacitatea lui terim de a-si motiva jucatorii,cand o sa il vad intr-un meci in situatia lui bilic din seara asta,sa fi egalat in ultimul minut si apoi sa castigi la penaltiuri ,da, o sa va dau dreptate ,pana atunci permiteti sa ma indoiesc

  42. Cred ca daca domnul comentatoru nu batea campii, si Terim chiar a zis ceva de genul „sunt mandru de voi, ce-o fi o fi”, atunci e great, au mers la penalty-uri fara presiune, au jucat pt. ei.
    Parerea mea. :D

  43. cico

    Nu cred ca e invers. Pt a gandi o tactica trebuie sa poti analiza….eu sunt sigura ca nu oricine o poate face….dar stiu ca poti invata sa gandesti altfel, si sa reactionezi altfel in momentele cheie….dar totul depinde de tine.

  44. AG:
    Asa subtirel cum e el, Terim a castigat Cupa UEFA, si acum a dus Turcia la o semifinala de Euro. Vreau si eu antrenori subtirei de felul asta pentru Nationala Romaniei. Aia „greuceni” ca Piti m-au cam dezamagit :D

  45. nico
    pai tocmai. Daca tactica presupune analiza, atunci implicit presupune posibilitatea studiului si observatiei si…in cele din urma, de insusire a acesteia. La capitolul motivatie, dimpotriva, trebuie sa detii acea capacitate de inter-relationare cu jucatorul, capacitatea de a insufla motivatia, de a misca in el energiile si sperantele datatoare de puteri. Asta nu cred ca se invata, ci te nasti oarecum cu acest har.

  46. Nemesis:
    Cica Terim a fost intrebat daca a pregatit meciul pentru penalty-uri. El a zis ca nu a discutat asa ceva cu jucatorii pentru ca ar fi fost o eroare tactica.

  47. nemesis
    posibilitatea insusirii prin studiu e mult mai accentuat in cazul tacticii, decat in cazul motivarii jucatorilor. In privinta carismei si oratoriei de foarte putine ori ajungi la performanta bazandu-te exclusiv pe studiu.

  48. @AG

    Ai avut mare dreptate in privinta Germaniei.Low a schimbat cum ai zis tu si a castigat :) Credca in tine zace un pui de selectioner :)
    Fratilor propun o noua revolutie:Adrian Georgescu selectioner al Romanie :)

  49. cico

    Pt a putea insufla cuiva motivatia….trebuie in primul rand ca tu sa gandesti pozitiv si sa fi motivat…..nu esti….nu vei reusi niciodata. Tactica presupune analiza….si sunt foarte sigura ca nu oricine poate face o analiza corecta a unui adversar in fotbal. Raman la parerea mea- tactica nu se poate invata…..dar poti invata sa gandesti pozitiv si sa transmiti asta celor din jurul tau.

  50. Din cauza lui AG mi-am concediat pisica (care miza pe portughezi). Mi-a reprosat ca i-am spus verde in fata ca AG e mai capabil decat ea. :)

  51. cico
    Aici ma refer putin si la inspiratie, poti face nu stiu cate studii, daca nu simti, nu esti bun (stii, inlocuiri, primu 11, tactica, etc.), la fel si la faza cu „a stii sa motivezi”, poti face si aici cursuri, daca nu… te pricepi tu ca om, atunci nu prea poti.
    Dar, in ambele cazuri, poti fi nul la inceput si sa inveti pe parcurs.
    Ai putina dreptate, dar depinde cum privesti lucrurile.

  52. nico
    tactica presupune activitat cerebrale cu mult mai evidente decat in cazul capacitatii de insuflare a motivarii. De aici rezulta foarte clar ce e susceptibil de invatare intr-o mai mare masura si ce nu.

  53. Am folosit prea mult „poti”. :)
    „te pricepi tu ca om, atunci nu prea poti.” si „Dar, in ambele cazuri, poti fi nul la inceput si sa inveti pe parcurs” = adica e putin probabil, dar e posibil.

  54. nemesis
    in cazul tacticii, evident, ai nevoie si de putina inspiratie, dar asta iti ofera avantaj doar daca se grefeaza pe o tactica corect aplicata. Daca recurgi la o tactica gresita parerea mea este ca nu te mai poate ajuta niciun fel de inspiratie. Iarasi, capacitatea de convingere si motivare poate fi invatata dar pana la o anumita limita, talentul are o importanta covarsitoare daca vrei sa atingi praguri inalte de performanta.

  55. cico

    De obicei cei care reusesc sa-i motiveze pe altii sunt superficiali…..ori un bun tactician nu-si poate permite sa fie superficial…..de aceea cred ca e mult mai usor sa inveti sa motivezi decat sa fii un bun tactician…..superficialii au probleme cu asta….si probabil si invers.

  56. cico

    Acum ca tot m-am pornit….eu sunt capabila sa motivez pe oricine…si pe cei cazuti 5 m sub pamant (ma laud)….dar nu voi fi niciodata capabila sa-l inteleg pe Vochin…..si nici macar nu vreau….pt ca analiza ma oboseste…..si eu sunt o superficiala extrema.

  57. Inspirata fiind de postul muzical al al lui AG, de meciul din asta seara si pasionata de relatiile intre oameni…….am ascultata pana acum multa muzica sirbeasca…..si ma intreb tot timpul….ce i-a determinat pe acesti oameni ….dupa atata timp traind impreuna sa se omoare intre ei?…..sunt lucruri care ma preocupa…..si pe care probabil nu le voi intelege niciodata.

  58. astept comentariul tau….acum ca turcia a invins…bune echipe, frumos meci…
    eu am tinut cu crestinii de la istanbul….asa, fara motiv…sau in amintirea aurului cumparat de pe la ei provenienta..
    pup si astept sa vaz ce ai de zis azi!
    calduroare pupaturi consoartei!tale…