in Adevărul

Viaţa ca o stenogramă

Convorbirile telefonice înregistrate au devenit noile evanghelii media. E posibil să fie studiate la şcoală, adunate în ediţii de colecţie şi vândute împreună cu ziarul. Unii vor ataşa „Dialogurile lui Vîntu cu frizerul. Volumul 3”, ceilalţi dovada video că strănutul lui Băsescu, emis acum doi ani la Bruxelles, a accidentat grav două bătrânele aflate pe trecerea de pietoni din Tecuci.

Aidoma filmuleţului cu acte de violenţă prezidenţială, stenograma are farmecul pervers al emisiunii de cancan. Axiomele ce nu mai trebuie dovedite, ci doar enunţate, au devenit deja specii de presă, îngropând aproape definitiv demersul jurnalistic, ceea ce înseamnă că minciuna prin omisiune şi deformare înfrânge constant adevărul. România trăieşte în stare de hipnoză între hăhăitul lui Băsescu şi sâsâitul graseiat al lui Vîntu. Puterea conduce ţara cu microfonul şi cu telefonul, opoziţia contraatacă prin deformatorii de opinie. Astăzi nu se mai asaltează cetăţi, ci spaţii de adresare publică: aceasta e diferenţa dintre Evul Mediu şi Evul Media, în care analiştii de geniu dezamorsează bombele de presă lansate de ceilalţi şi îngroapă altele la temelia trustului advers.

Altceva e mai halucinant. Pe măsură ce manipularea devine mai făţişă, publicul se scufundă mai încrezător în ea. „Convingerile sunt duşmani ai adevărului mai mari decât minciunile” spunea Nietzsche. Aflăm totul, dar nu ştim nimic şi credem doar ceea ce am ales demult să credem. În acest meci de tenis jucat pe un teren pe care nici iarba nu mai creşte, suntem copii de mingi, preocupaţi să ţinem capul plecat şi ochii aţintiţi numai asupra liniei albe a propriilor certitudini. Imaginaţi-vă un domino gigantic, compus din douăzeci şi două de milioane de plăcuţe, stârnit însă din cele două capete opuse ale sistemului. Primind imboldul, fiecare piesă îşi abandonează poziţia verticală şi se înclină, într-un sens sau în celălalt. La sfârşit, rămâne doar spectacolul trist al prăbuşirii unei ţări.

Viaţa noastră a devenit un asemenea model de supuşenie a minţii şi a conştiinţei, încât juri că e o stenogramă. Cu toată greaţa şi îndoiala din suflete, dacă nu vom continua să căutăm acele piese care nu s-au înclinat nici în faţa lui Vîntu&co, nici în cea a lui Băsescu&co, vom ajunge să credem doar în sfintele transcripturi.

Write a Comment

Comment

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

48 Comments

  1. Subiectul te irita. Asta-i clar.
    Problema e ca acele piese care nu se inclina in fata celor amintiti sunt rare. Drumul pana la ele e lung si plin de pericole. Lumea prefera calea cea mai scurta si mai usoara. E un cerc vicios. Oamenii se tem de drumuri necunoscute si prefera sa-si continue drumul pe cai batatorite. Chiar daca sunt constienti ca asta inseamna doar amagire. Ce nu inteleg eu e cum dracu nu au invatat nimic din trecutul glorios?

  2. Exista in Romania o bruma de oameni, ce au ales sa mai urmareasca mass-media romaneasca.
    Cred ca numarul acestor persoane este in crestere (de regula populatie activa, cu venituri peste medie, cu studii superioare)
    Doar putine publicatii se adreseaza acestor persoane (Dilema Veche, cele economice)
    Poate ca la un moment dat va aparea in spatiul media si un post tv decent, care sa valorifice aceasta nisa.
    Acela ar putea fi un inceput. Dar pentru asta iti trebuie realizatori credibili si competenti. Mai avem?

  3. O intreaga cottage industry academica din Vest a incercat sa demonstreze impactul media asupra opiniilor politice ale cetatenilor. Si a esuat in cea mai mare parte.

    Singurul lucru care pare relativ cert este ca oamenii selecteaza acele informatii care confirma opiniile pe care le aveau deja (Zaller e marele expert aici). Trist, nu?

    Deci marea miza a ‘presei manipulatoare’ nu prea exista decat cel mult ca discurs populist de creare a unui dusman pentru natiune (mogulul, tonomatul in aceasi galerie cu securistul, comunistul etc.)

    Ca multi sunt lipsiti de verticalitate in jurnalismul romanesc si ca patronii lor au comportamente trase la indigo dupa Jiji la Stelutza e deja o alta problema. La fel cum publicarea constanta a stenogramele arata ce justitie minunat politizata avem si cat de putin conteaza spatiul privat al cetateanului in Romania.

  4. eu nu ma uit la tv decat la filme sau eventual la cate un meci de fotbal,box,handbal,etc.nu ascult si nu ma intereseaza parerea nici unei tabere (sov,basescu sau antenele) .merg pe drumul meu,incerc sa fac ceea ce fac cat mai bine si sper ca fiecare face la fel.incet incet se schimba lumea din jur si vad asta.la un moment dat,tot mergand pe drumul meu, toate taberele vor fi asa in urma incat nu vor mai avea nici o valoare si noi vom fi intr-un punct unde fiecare isi va face treaba lui cat mai bine posibil si vom fi fericiti :)

  5. Buna ziua. Am trecut sa va spun ca schiul e fantastic azi. Dati-i o sansa de la 14:00 pe Eurosport. E mansa a doua a slalomului urias ce deschide sezonul Cupei Mondiale si oricare dintre primii sase poate castiga cursa. Primii 4 au timpi pe un interval de 3 sutimi de secunda!

    Hai austriecii mei! Normal. :D
    (Desi de bucurat ma bucur la oricare. Prea schiaza frumos toti.)

  6. buna ziua
    cat adevar ai punctat …problema este ca suntem de vina ca lasam sa se intample asa ceva ,incepand de la bruscarea pensionarilor si pana la celelalte proteste ,de ascultat vom fi ascultati mereu …dar numai la telefoane ..nu la alte probleme …
    @salut pin ,vorba ta ,avem c vede pe eurosport
    trist ca orce sportivi care ne reprezinta in orce domeniu cand aude ca-s romani sint huiduiti si injurii ,de aicea ar trebui sa ne dam seama ca e ceva grav ,pt ca nu are nimica cu sportivul ci cu tara pe care o reprezinta :(

  7. pai baiul mare e ca acele piese care nu se inclina in vreo parte sunt rapid etichetate Basescu like sau Vantu like sau Voiculescu like in functie de fotoliul pe care stam. Si rezolvaram dilema.Veche.

    Nu pot sa nu remarc ca presa sportiva e de fapt crucisatorul Evului Media :)
    zilnic avem parte doar de stenograme :D ce-a zis X, ce a zis Y, cum i-a raspuns Z. Cam asta gasim zilnic, doar ca nu sunt obtinute cu mandat si nu constituie probe la dosar :). Urmeaza DVD-ul cu pumnul lui …Mutu. SI vom cauta din nou pixelul albastru …

  8. Eu sunt unul dintre cei (putini, probabil) care au citit stenogramele astea ca pe o piesa de teatru. Nu m-au interesat prea mult personajele si nici ce reprezinta ele. Replicile au fost insa geniale, singurul regret fiind ca nu au fost publicate in integralitatea lor. Si am mai avut un regret: ca n-am intalnit printre personaje nici un Gelu Ruscanu. Dar probabil asa e-n viata, spre deosebire de literatura: intalnesti mai multe nevertebrate decat ai putea spera.

  9. Buna ziua!

    Vin si eu cu o veste excelenta! Avem din nou aur mondial la gimnastica! Ana Porgras a executat un exercitiu la birnă de AUR!!!!!!!!

    Urmeaza Sandra Izbasa şi Diana Chelaru, la sol! Sa le tinem pumnii!

  10. @pin imi pare rau ..dar la eurosport am vazut sariturile la trambulina ,nu m-am uitat mult ca era gimnastica pe digi
    @mara ..cate emotii am avut si cu cata placere am ascultat pe comentatori era si dnul Topescu :) ..felicitari sportivilor .asa ca trebuie sa-i felicitam si pe baieti

  11. malaaaa nu pot sa cred :( cred ca-i o inscenare :(
    efapt ce sa ma mai mir ..la mine nici nu mai trebuie sa -mi asculte tel ca vecinul de la 2 e cu ochii pe noi ..stie la ce ora plecam cand venim imi ia scrisorile sa le citeasca .nu-i nici o problema..are grija de magazinele lui alexe care am inteles ca e pe la mititica ,este cel care statea abuziv in locuinta mea ,eu cred ca toata lumea are probleme de genul ..ce face cu cine umbla si asa mai departe :( ..cred ca ne-o meritam

  12. Nu, aceasta tara NU SE VA PRABUSI!!!
    Ne mai pierdem speranta, ne mai ratacim in propriile nesigurante, ne uitam prea mult in afara , dar nu invatam nimic de acolo, de la altii, ne mai bucuram de cate un succes pe care il mai anunta vreun post TV(dar sunt inca multe alte reusite despre care nu se vorbeste pentru ca nu fac…rating…cumplit cuvant care-i ingrozeste pe toti realizatorii TV,dar mai ales pe patronii lor!)
    Dar am incredere in ziua de poimaine(nu de maine,din pacate),si simt ca nu vom pieri (noi,ca popor). Nu manifest un optimism nerealist,dar nici nu pot sa cad in cea mai neagra deznadejde.Ar insemna sa-mi neg originile.Pana la urma chiar si de nenorocitul de comunism am scapat(partial!), de ” ïepoca de aur”.”O sa scapam si de data asta!(Fiecare e liber sa interpreteze cum doreste enuntul anterior!) Sus fruntea,AG! Doar scrii iute si…piperat,nu? Ce cauta pelinul cu amarul sau in randurile Domniei Tale?!

  13. @ ”nico”,
    ” Si visele sunt interzise in lumea dvs?…Tot ceea ce va place dvs e mai bun decat ceea ce place altora. Mai bine pe dracu…”
    Bey ”nico”, dacă nu poţi să tolerezi un personaj care nu există(Simon Templar) mâcaţiaşi, crezi că poţi să tolerezi un drăcuşor adevarat ca mine?
    Eu nu sunt un calapod, sunt un individ cu o părere şi dacă nu-ţi convin părerile mele, de ce le mai citeşti?
    Nici eu nu prea înghit un personaj ca ”Simon Templar”, dar încă mai este loc de învţat ceva…
    ”«CONSTAT CĂ NU EŞTI DE ACORD CU CEI CARE NU SUNT DE ACORD CU OPINIILE TALE» – un cititor ”

  14. România actuală= ” copy and paste” !
    Hai să mai copiem şi ceva bun, pentru că suntem în stare!
    ”Sus fruntea,AG! Doar scrii iute si…piperat,nu? Ce cauta pelinul cu amarul sau in randurile Domniei Tale?! ”
    Cred că suntem capabili să şi inventăm ceva, să luăm iniţiativa şi să nu renunţăm niciodată la ţara unde ne-am născut!

  15. Simon Templar

    Cu dracusorii si cu dracii nu am probleme.
    De obicei fug ei de mine.
    Aveti dreptate. Sunt total intoleranta. Atat de intoleranta incat si eu ma intreb cum de ma mai rabda pamantul.
    Se poate sa va inteleg eu gresit. Am mereu impresia nu doar ca va spuneti parerea ci si ca vreti sa o impuneti. O decretati.Asta e marea mea problema.
    De aceea sunt ferm convisa ca eu nu as fi acceptat sa mi se spuna ca trebuie sa urmez ordinele. Eu chiar as fi plecat.
    Cu parerile altora nu am nici cea mai mica problema. Am in schimb o mare problema atunci cand sunt decretate sau luate ca unitate de masura.
    Nu vi s-a intamplat niciodata ca cineva sa va recomande ceva ca fiinde the best of si sa descoperiti ca de fapt nu sunteti de acord cu parerea dansului?
    Stiti daca 2 persoane sufera de aceeasi boala nu insemna ca medicatia are acelasi efect la ambele persoane.
    In rest sanatate.

  16. Simon Templar

    Nu impun niciodata nimanui parerile si gusturile mele.
    Nu le impun prietenilor mei sa se placa dar ii rog sa accepte diferentele.
    Imi place lumea cat mai colorata si cu idei cat mai diferite dar sa nu-mi fie impuse.
    Urasc turmele de orice fel.
    Si prefer sa mor decat sa nu spun ceea ce gandesc.

  17. Nico, nu mi se pare ca esti intoleranta, ci doar directa.Asta ii deranjeaza pe unii. Ei,si?!
    Nici eu nu am dorit sa-mi impun parerea,e un fel de convingere si atat.\
    Pe AG il apreciez in mod deosebit,de aceea am si ramas pe blogul sau.Dar imi pare rau ca uneori il simt atat de necajit,dezamagit…
    Toate bune, tuturor!

  18. Angi
    Esti una din putinele persoane care a observat asta.
    Faptul ca sunt foarte directa ii deranjeaza pe multi.
    Eu imi spun mereu decat sa inghit eu otrava mai bine o pun pe sageti si trag direct in tinta. Daca as trage pe langa ar fi pacat de otrava.
    Eu cred ca am fost un sclav intr-o viata anterioara. Probabil din aceasta cauza sunt atat de inversunata cand e vorba de impuneri.
    AG scrie cu feeling.

  19. Domnule Georgescu,

    Daca nu va inteleg textele „in cod”, unde le-as putea citi pe cele „in clar” ?

    Las deoparte „Axiomele ce nu mai trebuie dovedite, ci doar enunţate”; credeam ca stiu ca axiomele nu se dovedesc, cel mult se dovedeste ca nu si-a meritat numele de axioma, cand e „dovedita” una … Asta doar dovedeste cat de putin inteleg eu limbajul literar, plus lipsa de eleganta care ma face sa tot critic in mod public …

    Imuni la „Vantu&Co” ? Economic, adica ? Imuni la „Basescu&Co” ? Politic, adica ? Cine reuseste performanta asta ? Sfintii , poate ?

    „vom ajunge să credem doar în sfintele transcripturi.” ?
    Nu cred: formularea arata ca Sfintele Scripturi nu isi vor pierde locul. Nu conteaza ca-s multe.

    N-a sugerat inca nimeni ca personajele implicate in tranzactii telefonice cu sanse de a deveni „transcripturi” sa se converseze intr-o varietate de limbi (straine) ? La cererea unor capete luminate din presa, ingrijorate de nivelul scazut si influenta culturala nefasta ale transcripturilor standard. Sa vedeti atunci interes in randul „publicului”.

    Despre care „public” vorbiti ? Romania are sansa de a fi contemporana cu propriul viitor democrat; stiti cum arata „publicul” acolo ? Stiti – si spuneti – cat le sunt de „rarefiate” manualele si programa ? Romanii – majoritatea – inca se pot lauda ca au dat vreo trei examene doar in liceu; in democratie abia prin facultate fac cunostinta cu examenele – iar materia inca mai aduce a liceu.

    Si de oricare public ati vorbi, cati credeti ca am mai trece examenele pe care le-am mai dat candva ? Ajunsi sefi si experti, avansam cam toti cam pana la genunchiul broastei in domeniul de specialitate – daca avem asa ceva – si vorbim cu voce plina despre cat de multe am invatat. Asta doar fiindca plusul de maturitate pe care il resimtim ne impinge sa credem ca stim mai multe decat pe la 16-30 ani.

    De la acest public asteptati ceva ? De la cel viitor ? Ce a produs scoala noastra in ultimii 20 de ani ? Cam ce produce si in democratie: putin si pe alese. (Va place sistemul accesului in universitati din democratiile mari ? E … „pe alese”! Note din liceu, scrisori de … recomandare, eseuri de … intentie, interviuri … de prezentare – a modei etc.)

    Se vorbeste inca de „comunisti” (de „comunism” nici nu mai zic; cate erau „la comun” pe vremea aceea ?). Eu nu cred ca am intalnit vreun „comunist”, in toata „epoca NC”. Demnitari mai mari ori mai mici care isi faceau acasa serviciile religioase, pe care i-ai fi putut auzi injurand sistemul ori capii acestuia, daca ii aveai de rude ori prieteni suficient de apropiati. Dar cand a fost termenul suficient de respectat, macar atat cat sa poti spune ca e un sistem/ o filosofie cu care nu poti fi de acord, asa cum poti spune de „liberali”, de „conservatori”, etc. „Comunist” e doar o insulta, rezervata celor despre care se stie ca teoretizasera si practicasera vanatoarea de oameni. De ce ?

    Parca mai stie cineva de ce mai trebuie un partid sa se numeasca „democrat” si in tari democrate de cand se stiu ? Ori „republican”, chiar si cand de la nastere tara se presupune a fi fost republica ? Spune cineva ca in marile democratii, cuvantul „comunitate” e la mare cinste ?

    D-le Georgescu, cand ne vom scrie memoriile, peste niste ani, de cine credeti ca ne vom aminti dintre co-corespondenti ? Asa cum zicea cineva despre intalniri celebre, unde veneau Rutherford si Thompson, Pauli si argintata Mme Sklodowska, un functionar de patente elvetian – fost somer disperat – Albert E., un tanar de viitor PAM Dirac etc ? Cineva-ul fiind un Heisenberg, un Fermi, un Feynman ? Dvs. pe cine v-ati lua asociat dintre corespondenti ? (Stiu: pe cei listati drept „citesc urmatoarele blog-uri: …”; observati ca niciunul din ei nu lasa nici macar samanta fertila a propriului autograf pe paginile confratilor ? Mie asa mi se pare, dupa ceva ani de colindat pe cateva blog-uri care, teoretic, se citesc reciproc!)

    In fine: ceva din dosarul scrierilor de Premiu Nobel ne oferiti ? Nu sunteti de acord ca suferinta, lipsurile, mizeria au fost mediu propice marilor creatii (poate pana la cele umoristice!) ? Daca nu acum, cand ? Cand nu vor mai fi probleme in Romania ? Ori cand va trebui sa le scrieti intr-o alta limba – una vie, fiindca inca nu s-a dat premiul unei opere scrise in una moarta ?

    Multumesc.

  20. Domnule E.T.
    Spuneti ca nu intelegeti limbajul literar?! Pai, dv. faceti o analiza de/pe text ca la carte. Si,ca orice critic(literar sau nu),aveti opinii pe care,cu pertinenta prezentandu-le dv., nu putem decat sa le respectam.Asta chiar si atunci cand nu suntem de acord cu ele.Sau,cel putin,cu o parte…
    Cat despre creatiile umoristice,hm!poate satirice, umorul este prea”bonom”. Ne trebuie acidul acela al lui Caragiale.Dar cine sa mai citeasca azi?! Dar asta e,deja,alta …poveste.

  21. Eu am ce am cu examenele alea care ii fac pe romani mai buni decat pe restul.
    Cred ca examenele sunt doar inregistrari de moment. Ce dovedesc cele 3 examene din liceu?
    Si pe deasupra sa nu uitam ca tovarasa Elena Ceausescu a fost Academician Doctor Inginer. Cred ca de acolo vi se trage voua romanilor care va vedeti mereu mai buni ca altii. Spun special voi pt ca eu nu ma vad nici mai buna si nici mai rea decat altii.

  22. E.T.
    Daca ati fi fost mai specific as fi incercat sa va aduc dovezi contrare in ceea ce priveste invatamantul in alte locuri.
    Dar avand in vedere ca dvs generalizati nelimitat nu risc pt ca ma tem ca ma voi ineca si eu in generalizari.

  23. ”Sfintele Scripturi nu isi vor pierde locul.”
    ”Daca nu va inteleg textele “in cod”, unde le-as putea citi pe cele “in clar” ? ”
    ”Romanii – majoritatea – inca se pot lauda ca au dat vreo trei examene doar in liceu; in democratie abia prin facultate fac cunostinta cu examenele – iar materia inca mai aduce a liceu. ”
    ” Se vorbeste inca de “comunisti” (de “comunism” nici nu mai zic; cate erau “la comun” pe vremea aceea ?). ”
    ”Spune cineva ca in marile democratii, cuvantul “comunitate” e la mare cinste ?”
    Destul de specific aceste rînduri!
    Pe mine mă deranjează textele ”în cod”…
    Cum a precizat ”the kop” :

    1.
    the_kop
    pe 18 October 2010 23:24

    AG@…eu zic sa iei o pauza de la bloguri si sa incepi sa scrii. de vreo 3 luni scrii numai shit.mai bine nu mai scrie for fuck sake,parca esti obligat s-o faci…

    @ AG, sunteţi mult mai talentat decît să scrieţi despre stenogramele altora!

  24. ” La sfârşit, rămâne doar spectacolul trist al prăbuşirii unei ţări.”…
    ” 1. Experience is not what happens to you; it is what you do with what happens to you. – Aldous Huxley”
    ”2. When you feel like giving up, remember why you held on for so long in the first place. – Author Unknown”
    3. ”When one door closes another door opens; but we so often look so long and so regretfully upon the closed door, that we do not see the ones which open for us. – Alexander Graham Bell”
    4.”He who refuses to embrace a unique opportunity loses the prize as surely as if he had failed. – William James”
    5. ”When you come to the end of your rope, tie a knot and hang on. – Franklin D. Roosevelt”
    6. ”DON’T JUST PERSPIRE,INSPIRE!” Simon Templar

  25. După atîtea comentarii, e timpul să ajutăm pe cei care au nevoie şi vreau să fie ajutaţi. Nu este un rău să fii pesimit, dar nici să fii un optimist.
    Eu am nevoie de ajutor ca şi multă lume în aceste vremuri grele.
    Este mult mai uşor să condamnăm, decît să ajutăm.
    Un sfat potrivit la momentul potrivit ! Până la urmă, prin acest blog a devenit o prietenie…
    Prientenia cu Mr.Adrian Georgescu!

  26. Nu toţi românii (slavă Domnului!!!) salivează citind stenogramele interceptărilor. Dacă nu-i un Fraudă-Vodă (ori curtean de-al lui) puţini „pun botul” (vorba unui clasic în viaţă :) ) Cât de tâmpit trebuie să fii nu numai să le citeşti (vizionezi) dar să şi crezi că-i normal anormalul acestor vremuri cu putori de băse?! (scuzaţi cuvântul băse, n-am găsit un ul mai explicit ;) )

  27. @ malasuerte,
    nu ştiu ce înseamnă sărăcia pentru că am fost bogat o viaţă…
    ”I’m rich with love, a millionaire
    I’ve so much it’s unfair”…
    Tom Jones cînta o melodie pe timpuri…”Help yourself”

  28. Simon says:

    Simon Templar
    pe 27 October 2010 03:10

    @ malasuerte,
    ” malasuerte pe 26 October 2010 08:34stiau ei ce stiau, strabunii nostri, cand ziceau vorba lunga, saracia omului ”
    Străbunii noştri ştiau puţin, iar mulţi din ei au fost săraci.

    De ce vorbiti despre saracie daca nu stiti ce inseamna?

  29. Strabunii mei au fost un exzemplu pentru mine. Ei au fost mai bogati ca mine, au fost plini de dragoste si o piine care au impartit-o.
    Era vorba de aluzia Dumneavoastra la „vorba lunga, saracia omului”…unii dintre noi avem mai mult de spus, chiar daca nu ne asculta unii!!!
    O zi placuta!

  30. @Simon
    nu era aluzie
    nu contest ca unii au mai mult de spus si altii nu asculta
    problema mare e ca preocupati atat de mult cu vorbitul nu ne mai ramane timp de fapte
    si de fapt saracim, oricat de valoroase ar fi vorbele