Noi, cei din ultima linie

Fotbaliştii noştri sunt prezentaţi asemenea domnitorilor din filmele lui Sergiu Nicolaescu.

Un prieten mi-a povestit cum, jucând biliard cu un amic turc, i-a spus acestuia, după ce reuşise o lovitură bună: “Te bat ca Ştefan cel Mare la Podul Înalt”. Omul a ridicat o sprânceană: “Cine? Unde?”. Prietenul meu a continuat, jumătate în glumă: “Nu-mi spune că n-ai auzit de Ştefan cel Mare şi Sfânt!”. “Să nu te superi”, i-a răspuns turcul, “dar voi în istoria noastră nu existaţi decât undeva, între două virgule”. Continue reading