Trebuie să ne înscriem rapid pentru organizarea JO de iarnă din 2022.
Lumea și-a cam dat seama că întrecerile planetare nu mai rentează. Pe rînd, Cracovia, Stockholm, München și Davos / Saint Moritz s-au retras din cursa pentru organizarea ediției hibernale a JO din 2022, iar Oslo și Lvov sînt pe cale să facă același lucru. Pentru că era, într-adevăr, o cursă. E ca și cum un sultan și-ar organiza nunta la tine acasă, pe cheltuiala ta, iar tu, în următorii cincizeci de ani, ai reuși să plătești doar tortul.
Au mai rămas în cursă Almatî din Kazahstan, țara în care Nazarbaev e votat ca-n Teleorman, și Beijing, China. Aici se pot organiza chiar și două Olimpiade plus trei Campionate Mondiale în același timp ori construi 50 de piramide cu baza în sus. Sub dictatură se poate orice. Nu-i exclus să avem, astfel, în curînd, o primă Olimpiadă de iarnă organizată în Africa, de un tiran ambițios, cu zăpadă artificială, ușor gălbuie, ce nu se topește niciodată. Continue reading
