Aici. Mulţumesc :)
Oscaricale
E ciudat, după ce revezi „Clanul sicilienilor”, „Samuraiul” şi „Cercul roşu”, să vorbeşti de film şi de actorie la prezent. Totuşi, mai jos sunt nominalizările. Continue reading
Fractura :)
Oldies, but goldies. Îmi place îngrijorarea celor două domnişoare.
Echipa tuturor timpurilor
Iaşin – Cafu, Baresi, Maldini – Zidane, Beckenbauer, Maradona, Cruyff – Garrincha, Pelé, Best. Poate cineva să facă o echipă mai bună decât aceasta?
În echipa mea favorită, care nu ţine cont de trecerea vremii, între buturi stă Iaşin. Nu l-am văzut jucând pe „omul în negru”, dar e singurul portar care a luat „Balonul de Aur şi se spune că avea reflexe uluitoare. Continue reading
Dedicaţie pentru Doc :)
Garde à vue
Afară plouă, e noaptea de Revelion, iar un om într-un impermeabil e adus la secţie şi arestat preventiv. Un film din 1981, desfăşurat aproape integral în interior. Cu Lino Ventura impecabil, ca în toate rolurile sale, Michel Serrault şi Romy Schneider, tragică şi statuară, la ultima ei apariţie. Remake-ul, deşi i-a avut în distribuţie pe Gene Hackman, pe Morgan Freeman şi pe Monica Belucci, nu are aceeaşi atmosferă sumbră, în care realizezi că nu se va termina bine, dar nu ştii cum.

