in Gazeta Sporturilor, Imprevizibil

Ruşinea Stelei

Prea mult timp anexa de imagine a unui om consumat, Steaua a sfârşit prin a dobândi, ca o haină purtată zi de zi, forma stăpânului. Îmi amintesc partide palpitante jucate de Gaz Metan, CSU Otopeni sau Gloria Buzău, echipe retrogradabile, dar nu ţin minte care a fost ultima fază de fotbal oferită de Steaua, nu o centrare către o ţeastă răzleaţă din careu, ci o succesiune de atingeri ale mingii care să-ţi extragă o exclamaţie din piept şi să-ţi amintească de ce te uiţi la acest sport.

Poate că nu înfrângerea şi retrogradarea sunt marile eşecuri ale sportului, ci abandonarea dorinţei de a fi cel mai bun. Jucătorii au oferit senzaţia unor călători al căror autobuz s-a stricat, nevoiţi fiind să coboare şi să împingă sub supravegherea şoferului. Ştiţi însă cum e în astfel de cazuri, când nu ţii neapărat să ajungi undeva: te ascunzi în spatele strădaniei celorlalţi, mimând efortul, te gîndeşti că imboldul umărului tău oricum nu prea contează şi că, dacă apeşi prea tare, rişti să ţi se impute vreun detaliu desprins din caroserie. A rezultat o echipă de mijlocul clasamentului, nici trăgând la titlu, dar nici ameninţată de retrogradare, un actor de fundal distribuit în rol principal, care-şi spune replica monoton, apoi pleacă la o ciorbă. În cazul în care memoria colectivă va păstra o imagine din această perioadă nefericită a Stelei, nu va fi vreo grimasă de frustrare de după o ratare, ci veşnica aranjare a bentiţei deasupra unei priviri goale.

Dacă s-ar scoate trofeele din recent inauguratul muzeu şi s-ar aşeza pe gazon, îmbrăcate în tricouri, tot ar fi şanse să joace mai bine, pentru că şi în piepturile de tinichea se mai păstrează urma unui ecou.

Write a Comment

Comment

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

106 Comments

  1. Frumos spus!
    Dar ecou se pastreaza si in capul lipsit de creieri!
    Ecoul unor vorbe (goale si ele) care l-au facut pe un
    om sarac (cu duhul) sa se creada Luptatorul, Judecatorul,
    Binefacatorul, Antrenorul, Psihologul, si cate altele
    la un loc si in acelas timp.
    Doctorii stiu de ce!

  2. Ai dreptate!In acest sezon steoaia nu a jucat deloc fotbal.Nu ca ar fi facut-o vreodata dupa revolutie

  3. ……. sub supravegherea şoferului (patronului,antrenorului,psihologului,presedinte de partid,candidatului la toate alegerile posibile ,plus multe alte functii si posturi ce mai ocupa)
    el poarta principala vina ca steaua este pe ce loc este acum – restul nu mai conteaza

  4. @danny :) ))) ufff asa este d-nul adrian ne cam doare pe stelisti ,desi multi stelisti sunt antrenori i-am vazut cum sufera si i-au cam criticat…dar sincer mai exista alti patroni sa faca presiune catre antrenori si sportivi? eu cred ca acolo a fost tot necazul…i-au facut sa joace cu frica??

  5. Din cate imi aduc aminte, la mijlocul anilor 90 Real Madrid era aproape de faliment si se batea la retrogradare.
    In Spania se cerea declararea Realului „bun national” si preluarea echipei, cu tot cu datorii, de catre stat, pentru a fi salvata.
    Ar fi bine ca cineva d-acolo de sus sa ia Steaua, cu tot cu palmares, de la profitorul de Gigi Becali si s-o vanda cuiva care cunoaste notiunea de „investitie pe termen lung”
    Sunt convins ca baietii destepti pot gasi o solutie.
    Altfel, mi-e teama ca se va mai distruge inca un simbol al tarii asteia.

  6. citind postarile ma simt ca pe site ul stelistilor. Doamne Dumnezeule mai Adrian stii tu acele nu-stiu-cate campionate cum au fost obtinute? Ce si cine a stat la baza lor?
    Steaua simbol national?
    Fiti seriosi. Eventual simbol comunist.
    Va salut de la Baia Mare.

  7. SUNT SUPORTER STELIST SI POT SPUNE CA O ASA DE GROAZNICA ECHIPA A STELEI N-AM MAI VAZUT IN ULTIMII 7-8 ANI!!Ne e si rusine noua de nesimtirea conducatorilor si jucatorilor!!!

  8. alexey cand dzo a fost Realul aproape de retrogradare?!da-mi te rog un exemplu concret, in ce sezon?

  9. Statistica reprezinta o suma de cifre seci. @adriana asa e, dar nu crede ca in dec `89 totul s a terminat. NU! Masinaria a mers din inertie cativa ani. Rezultatul? Acele nu-stiu-cate titluri luate consecutiv, pentru ca echipa era formata (prin aceste metode) si nu numai echipa din 89 dar si cei ce urmau sa le ia locul erau pregatiti (a se citi racolati)
    Hai ca sunt off topic.

  10. @shu:
    tu de unde stii cum au fost luate acele”nu-stiu-cite-campionate”?lumineaza-ne si pe noi,poate acolo,la baia-mare,stiti mai multe.

  11. @shu ,asa este,cei de la steaua ramaneau in armata cei de la dinamo ramaneau la militie iar rapidul erau cfr (angajati) si ei ca sportivi isi doreau… problema este ca sport curat in fotbal nu a fost ,dar cand auzi ..cade steaua ce ne facem?? noi stelisti inghitim necazul si se ridica alta echipa ,si stelisti ii salutam,pana ne vom reveni (dacane revenim)

  12. @danny, nu am de gand sa inventez apa calda sau mersul pe jos. Daca ti as oferi tot mura in gura ti as leza capacitatile cognitive nu i asa? E simplu si informatia e accesibila. Trebuie sa faci un singur pas. Sa cauti. Cat despre asa zisa ironie „subtila” testeaza ti calitatile pe altii care locuiesc in localitati avand nume despartite cu cratima. Numai bine!
    P.S. Nu intentionez sa transform un schimb de idei in aevarate fenomene anomice, numai bune de studiat pentru studentii de la sociologie, psihologie sau filosofie.

  13. o fana adevarata cunoaste si imnul echipei,am trecut pe la o prietena si-mi povestea de echipa craiovei ,povestea ca era studenta pe atuncea si mi -a cantat imnul ,am ramas uimita ,a spus ca egzista o statuie cu un fotbalist ,mi-a zis si numele dar l-am uitat,da adevarati fani ai fotbalului,are 54 de ani ca arata de 30 asta e,apropo la steaua s-a facut vreo statuie?

  14. cand iti bati nasul unde nu esti mecanic ajungi sa transformi masina in caruta,daca ai bani nu inseamna ca te pricepi CHIAR LA ORICE,restul sunt date tehnice :P
    PS:chiar daca nu sunt stelist trebe sa recunosc ca era o placere sa vezi Steaua sub conducerea lui Protasov,macar atunci pierdea frumos ,problema era atunci ca cineva inca nu isi daduse seama de calitatile sale de presedinte-manager-antrenor :D

  15. Steaua nu exista … faptul ca un club a fost infiintat si promovat direct in esalonul A reflectand simbioza perfecta cu sistemul bolsevic.Nici chiar stelistii nu au curajul sa accepte trecutul sinistru, acum imi explic de ce multi considera ca steua exista din 86 , o performanta trucata , la care au pus umarul un itreg aparat de represiune, securitatea, armata conducatorii CC ai PCR, toti aducandu-si aportul transformand totul in victoria comunismului in defavoarea occidentului.
    Cu parere de rau steua nu reprezinta Romania cum incerca multi ziaristi sa ne induca.
    Sunt multi prichindei care nu stiu ca stadionul bolsevic era ticsit de soldati in timp ce alte echipe activau in divizia B cu 30 mii de sustinatori.
    Cand vrei sa te atasezi de un club trebuie sa stii cu cine te evidentiezi…. ADEVARUL DOARE !!!

  16. acei soldati erau boxieri, caiacisti nu mai stiu cu cine erau…dar nu era armata rosie,erau sportivi stelei ,daca-i puneai sa tina o pusca ,cred ca unul isi punea o pereche de manusi de box altul isi lua padela ,ce dracu despre ce armata vorbiti?

  17. adriana… erau „sportivi” in cachi adusi de pe santierele tarii si de la cules de porumb.
    Pentru cei ce nu stiu cu se manifestau” suportrii stelei” din acele vremuri va spun eu….
    Tropaiau in tribuna, asta era corecrafia.No comment !!!

  18. @shu:
    o cam dai dupa cires.oricum,nu conteaza.toate astea vin din frustrare.frustrarea care vine din faptul ca unii au putut mai mult decit altii.cunosti vreo echipa „curata”,din timpul ala?
    si apropo de cratima.a fost pusa din inertie.probabil aceeasi inertie care te-a facut pe tine sa nu le pui pe cele trei sau patru .si sa papi si o litera.noapte buna!

  19. da recunosc armata a fost usoara pt sportivi,dar pt ceilalti au fost de groaza si erau foarte departe dusi ,no coment..

  20. Nu ar spune multe o fuziune steaua-urziceni,Dan Petrescu a mai patit-o cu un alt mare patron,la rapid,iar jucatorii vor ajunge in scurt timp dependenti de drogul becali,dauneaza grav fotbalului

  21. Daca tot ai ardeiul ala de ce nu ti-l bagi undeva… Poate asa ai avea senzatii mai tari decat situatia stelei!!!

  22. @shinkansen pana sa depuna juramantul erau in unitate si instruiti dupaceia plecau la bazele sportive, fiecare la ramura lui sportiva,unde ne trezim in filmele nemtesti ,ca nici nu ma ia somnul,(tropaiau din picioare ) cam exagerat..

  23. ia uite ce-a mai aparut!!! :) ))) sunt stelista si cred in steaua cand isi v-a reveni isi v-a reveni …ei au fost prea speriati ceia ce se intampla in echipa ,cum gresa cum afara si umilit,aoleu si nu am ascultat astrele de pe b1.

  24. Ma intreb oare de ce fostii (consacrati, mari, cum vreti voi) fotbalisti aleg meseria de antrenor?!
    Sa o faca doar din dorinta de a castiga bani cat mai usor, sau din asa numita dragoste pt fotbal?!
    Eu cred ca atunci cand faci un lucru cu pasiune si esti constient ca ceea ce faci, faci bine, nu accepti amestecul nimanui….nici macar al patronului. Oamenii au doua urechi si cand ti se vorbeste din doua parti, devi nesigur….
    Eu cred ca si din aceasta cauza Romania ( Steaua, Dinamo, etc) nu mai fabrica fotbalisti de calibru international. Talent exista…ca materie bruta…..trebuie doar modelat….dar si pt asta e nevoie de talent si pasiune. Setea de bani si numele castigat de-a lungul carierei fotbalistice nu cred ca sunt suficiente.

  25. Bun…ia sa vedem, dintre toti stelistii „adevarati” de aici…cine stie de unde provine echipamentul ros-albastru al stelei?

  26. Eu stiu. Echpamentul ros albastru al Stelei provine de la o fabrica de textile. Nu stiu de la care. Am dat raspunsul corect?

  27. @…
    În primul an după infiintare Steaua a purtat echipament în culorile roşu, galben, albastru, culorile tricolorului românesc. Începând cu 1948 s-a renunţat la galben, culorile oficiale au rămânând roşu şi albastru.

    @A.G.
    Bun articolul. Ca intotdeauna. Felicitari pentru el.

  28. killer Monster

    De unde stii sexul persoanei care a pus intrebarea cu echipamentul?
    Pe ce site-uri gasesti astfel de raspunsuri?

  29. Steaua şi Dinamo sunt echipele inventate de sistemul comunist şi reprezentantele torţionarilor. Ar trebui desfiinţate. Clar!

  30. orca

    Multam. Am tot cautat si eu pe google astfel de site-uri dar nu am gasit. Cred ca raspunsul tau e logic. Si mie mi se spune ca am nasul mare ca de aia ma bag unde nu-mi fierbe oala. Dar nu am incotro, asa m-am nascut, si pt o interventie chirurgicala nu am bani.

  31. orca

    Acum ca tot ne intelegem atat de bine simt nevoia sa ma destainui.
    Nasul asta imi creeaza atatea probleme, incat nu stiu ce sa mai fac cu el. Natura a fost nedreapta cu mine. Sa inzestrezi o femeie cu nasul mare e o cruzime. La barbati e altfel. Daca barbatii au nasul mare se spune ca sunt avantajati. Nici eu nu stiu ce sa cred. Sunt atatea diferente intre femei si barbati. Ai citit cartea : „Femeile sunt de pe Venus si barbatii de pe Marte”? Nici eu, dar am auzit de ea…

  32. nico

    din pacate am si citit-o.
    de atunci am ramas cu niste prejudecati de nevindecat. din sexologie numai practica e utila…
    daca n-as fi apucat s-o citesc o duceam numai intr-o fericire

  33. orca

    Multumesc. Atunci nu o mai citesc. Eu cred ca am un car de ingeri pazitori. Uite si acum, eu aveam de gand sa citesc cartea. Bine ca am amintit de ea. Altfel mi-as fi amarat viata si mai rau.

    Dar acum ca tot nu ne aude nimeni. Cum naiba poti afirma ca marimea nu conteaza????
    E chiar foarte importanta. De obicei cand sunt alte persoane de fata si eu afirm ca marimea nu conteaza.

  34. cand vine vorba de nas marimile sunt relative.
    finetzea conteaza…

    (daca vrei sa iti inveselesti mintea sexuala citeste Raportul Hite: noua politică a orgasmului)

  35. spunea unul de mai sus, shinkansen, cum ca steaua a promovat direct in divizia A. Vreau doar sa reamintesc faptul ca cfr cluj a castigat in editia 1946-1948 una din seriile diviziei C iar la finele editiei 1947-1948 gasim echipa feroviara in divizia A ! Asta pentru ca dupa un tur in divizia B, cfr „fuzioneaza prin absorbtie” (ca tot e expresia la moda) cu ferar cluj si joaca returul in divizia A cu numele de cfr ! In plus imediat dupa razboi nu a fost reluat campionatul cu echipele care au jucat ultimul campionat antebelic ci s-a mers pe ideea unor turnee de calificare care a dat fotbalul romanesc peste cap – asa a ajuns sa joace in prima liga Carmen, fosta mociornita, care juca inainte de razboi doar prin ligile inferioare asa cum era si ciocanul, fosta maccabi. In locul lor au aparut apoi steaua si dinamo

  36. andrei , explicatia asta apre in muzeul stelei cumva ??
    Ce este asa greu sa recunostem ca s-a folosit japca si desfiintarea unor echipe oneste pentru a face loc tancurilor??
    Este chiar asa de greu ca unii sa isi asume trecutul cu rele si nu numai cu bune
    Am pretentii la omenii inteligenti refuzand sa li se spele creerul cu Tide de niste omeni implicati in omerta bolsevica.

  37. Pentru Roby Deac :
    Prietene, cum se numeste semifinala de Cupa UEFA ?
    Banuiesc ca esti dinamovist, asa ca te intreb : mai joaca cineva fotbal in campionatul nostru ?

  38. Oli

    Banuiesc ca esti stelist :P

    Totusi, nu pot sa nu te intreb: pe ce se bazeaza banuielile tale? Omul ar putea foarte bine sa tina cu Viitorul Insuratei… Sau numai dinamovistii sunt singurii suporteri romani cu „pareri subiective”?

  39. adriana

    voiam doar sa stiu cu cine vorbeste shu :)
    daca vb cu mine era interesant de aflat de ce e bine sa nu fie ca mine :D
    …oricine :lol:

    :lol:

  40. salutare
    bai, n-am vreme sa citesc tot azi , am inteles asta
    Rusinea Stelei e ca ii e prea mica,marimea totusi conteaza

    sau fina
    :D
    si ceva probleme la nuante , nu?

  41. Situatia in care a ajuns Steaua este exclusiv rezultatul implicarii unui om in toate aspectele echipei (un om care insa a fost incurajat de toti cei din jur sa faca asta). Un lucru pe care nu ar trebui sa-l faca absolut deloc (uitati-va la Newcastle care are un patron ce a vorbit in sezonul asta pe la ziare si TV mai mult decat toti jucatorii echipei la un loc si Newcastle a ajuns sa retrogrdeze din Premier League. Parca am mai trait asta undeva. mai putin retrogradarea).

    Problema in Romania tine NUMAI si NUMAI de educatia poporului care lipseste cu desavarsire.
    Patronii se cred mari fotbalisti, antrenori etc, suporterii se injura, se bat si abia asteapta sa se poata lauda cu un pumn dat unui suporter al echipei adverse.
    Jucatorii mimeaza fotbalul cu o nesimtire strigatoare la cer si apoi tot ei se plang ca sunt haituiti, ca atat au putut etc.
    Conducatorii sportului numit fotbal sunt de o nesimtire si mai crasa: totul se petrece sub aripa lor protectoare, dar cand e de dat socoteala il iau pe NU in brate.

    Totul este o nesimtire de sus pana jos. Totul este doar tupeu, cand ar trebui sa fie CORECTITUDINE, ONOARE, LUPTA CORECTA IN TEREN, MORALITATE, DAT SUFLETUL PE TEREN PANA IN MINUTUL 95 DC E NEVOIE.
    Toti cei care fac parte din fenomenul asta se plang, dar cand e sa se joace pe bune iau bataie de la Knatspirnufelag, Bate Borisov sau alte nume pe care noi le facem mari.

    Toti sunt penibili.
    Pacat, pt ca fotbalul este un sport frumos, jucat si condus insa de niste sufcienti care nu stiu ce e jena sau penibilul.

    Adio, fotbal romanesc!

  42. Steaua a ajuns intr-o situatie fara iesire, iar Becali pierde din popularitate(sportul sau preferat). A gasit imediat solutia, „fuziunea cu Urziceni”… Si sa mai zica cineva ca Gigi nu se stie descurca. Bine, oamenii lui… :)

    PS: ce frumos l-ai surclasat pe cocalarul acesta dupa cum se numeste el insusi aici: „cainele cocalar: Daca tot ai ardeiul ala de ce nu ti-l bagi undeva… Poate asa ai avea senzatii mai tari decat situatia stelei!!!”. Bravo :)

  43. @ orca ,nu stiu dar sunteti tari :) )) ,dar chiar m-a intristat ca ii descria pe bietii soldati care la randul lor erau racolati de la alte cluburi,imi spune mie cu meciuri curate??? in 78 a iesit campioni nationali la k4 prin faptul ca s-a batut steaua cu dinamo pe garla si a castigat ei (rapid) si aveau de ridicat prima o 1000 de lei ,pana sa-i dea s-a razgandit clubul si le-a dat 750 ,cand a intrat in birou vice sau presedinte vb la tel. si spunea: bine ba lasa ca ne bateti si vorbim :) ,asa ca sa ma lase in pace ca aranjamentele sunt demult, dar pana a spune ca veneau soldati si bateau din bocanci e prea mult.. nu stiu ce s-a intamplat cu nuta la maratonul de la los angeles? cred ca l-a abandonat :) ca ia mergea mult mai bine imi pare rau de ea ufff .

  44. Shinkansen

    Unui adevăr tu răspunzi cu o glumă de prost gust. Clasicul „daca nu ai argumente, treci in derizoriu, poate reuşeşti să distragi atenţia„.

    P.S.: Nu ma mai mira nimic, daca in fruntea maretei noastre naţii se afla unul care face la fel ca tine cand nu mai are argumente.

  45. adriana

    somn usor…

    (nu te mai gandi la ce a fost. toate trec. pumnii stransi, garda sus…nu-l pierde din ochi nici o secunda. si zambeste daca poti. drept intre ochi…priveste-l. viitorul.)

    NB

  46. @orca tocmai am primit vestea ca nu s-a simtit bine nici adriana si nu poate sa-mi spuna ca plange…daia ma oftic ,cand ii marge rau echipei steaua si ea ca e la steaua ii merge rau ufff,nu stiu ce legatura are ca pe mine ma imbolnaveste chestia asta… :(

  47. foarte frumos! a, am postat un comentariu pa un blog vecin, si a rezistat….tobe… topaieli… 2 minute. hai, chiar asa?!va schinjuiau mult la UTC? ce magari!

  48. si ce ma oftica, ca era referitor la tema articolului! am contractat un supraveghetor literar care sa-mi cenzureze modestele incercari …

  49. @ioo

    Articolul era despre Steaua. Sa spui ceva despre Dinamo pretinzand ca esti suporter dinamovist nu va putea contrabalansa niciodata ce scrie in articol. Give it up.

  50. articol bun , titlul ales gresit STELEI nu are de ce sa-i fie rusine,poate lui BECALI ,GOIAN GHIONEA ,PETRE MARIN………..etc..lor ar trebuii sa le fie rusine

  51. malasuerte

    Salut. Ia zi tu ce mai face Unirea?
    Rar te mai vede omul. Sa cred ca e din cauza ca nu te vad eu bine? :)

  52. malasuerte

    Procente?? :)
    Foarte amuzant :)
    Ca sa nu-ti mai scape timpul printre degete trebuie sa-ti lipesti degetele.
    Eu vin la inceputul lui august in Romania. Tinand cont ca imi datorezi o bere, mi-ar face placere sa o si primesc. Evident daca placerea e reciproca. Sotul meu conduce, asa ca eu pot bea bere linistita :)