Maniera în care Simona Halep a învins-o pe Maria Kirilenko în turul al treilea de la US Open spune chiar mai multe decât scorul: 6-1, 6-0. N-a fost doar o demonstraţie de forţă, ci mai ales una de concentrare şi de încredere în propriile forţe. Rusoaica a fost pe teren doar la primele trei mingi ale partidei, pe care le-a câştigat. Apoi, Simona a început bombardamentul. La un moment dat, a luat şi şaisprezece puncte la rând. Mai mult, după fiecare minge ratată, câte au fost, se arăta înciudată. În 51 de minute, ceva mai mult decât o repriză de fotbal plus prelungiri, s-a terminat.
Poate însă că a şi greşit cu graba aceasta de-a fi mai bună. Când Eurosport a început să transmită meciul, acesta se îndrepta deja spre final. Bineînţeles, există proceduri şi proceduri în lumea TV. Din câte ştiu, grilele de programe Eurosport nu sunt stabilite la Bucureşti. E însă penibil şi împotriva propriilor interese comerciale să întârzii constant la întâlnirea cu publicul tău. E ca şi cum ai transmite în direct un concert de rock, surprinzând doar ultimul fâsâit al cinelului şi strigătul solistului vocal: „I love you, Bucharest. You’ve been amazing!”. Continue reading