Fă-l pe Gustav să se mişte!

Lume, lume! Încep un concurs cu nenumărate premii, anume unul! Cine va ghici ce anume îl va face până la urmă pe Gustav, omul-obiect, să părăsească starea de nemişcare va primi un exemplar din „Câteva sfârşituri de lume”. Dacă nimeni nu va găsi răspunsul corect, cartea o va primi cel care s-a apropiat cel mai mult de soluţie. Judecătorul voi fi eu :) .

Fă-l pe Gustav să se mişte! Fie intri în pagina lui de Facebook şi-i dai un Like, fie îi ghiceşti viitorul! Gustav se va mişca ori dacă cineva va ghici soluţia din carte, ori dacă va împlini 133 de Like-uri în pagina lui.

P.S. Un element ajutător aici :) .

UPDATE. Malasuerte a câştigat. Era vorba despre o muscă :)

Postul TV de pe lângă LPF

Un loc în care să se strângă zaţul fotbalului românesc? Glumiţi? E o idee minunată!

Oţelul este a treia campioană la rând, după CFR Cluj şi Unirea Urziceni, care nu e condusă de către oameni excesiv de guralivi. Să lăsăm, pentru moment, greşelile de arbitraj şi afacerile tenebroase de culise. De ce se întâmplă astfel? Una din explicaţii, deşi nu cea mai importantă, ar fi următoarea: principalul ţel al gălăgioşilor nu este performanţa, plasată cel mult în planul secundar, ci afirmarea propriei existenţe prin televizor. E ca şi cum, la Animal Planet, emisiunile ar fi despre puricii de pe spinarea leului.

În urma acestui rapt continuu, multe echipe se transformă nemeritat în nişte întreţinute de lux, iar palmaresul devine o condicuţă în care fiecare conducător îşi consemnează firavele spârcâieli. Ce este Universitatea Craiova pentru infimul ei patron? Cocă lipită de degete, din care poate face colaci de pomană prin orice subsol de clasament. Steaua? O stafie întinsă în faţa căminului aurit, ca un covor din blană de leopard. În Timişoara, spiritul echipei e ţinut pe umeri de către suporteri, dar lestul celui cocoţat apasă greu pe sufletul fiecărui iubitor de Poli. Şi tot aşa.

Un real progres pentru fotbalul românesc ar fi ca patronii, nu jucătorii, să fie cei împrumutaţi peste hotare. În afara ritualului de înfrăţire prin transfuzie, există multe lucruri pe care vechilii fotbalului românesc l-ar putea învăţa, de la conducerea lui Real Madrid, de exemplu. De fapt, cam totul. De aceea, ideea ca Liga Profesionistă de Fotbal să-şi întemeieze un post TV, iar acolo şi numai acolo să apară patronii echipelor, este o idee minunată. Ar fi un fel de o arcă a tuturor vieţuitoarelor fără pedigri fotbalistic, aruncate în largul grilei să-şi rezolve micile necesităţi, un circ care să reunească multe dintre ciudăţeniile lăsate de Dumnezeu în acest colţ de lume.

I-aş zice, în dulcele şi cursivul grai românesc şi cu acea originalitate specifică oamenilor luminaţi, LPFTV. Parcă aud clipurile de autopromovare: „La ora 09:00, Dumitru Dragomir se bărbiereşte pe obrazul drept. Urmăreşte-l doar laaa … lepefeteveeeeehhh! (cu pronunţia aceea de announcer, care geme către sfârşit, dându-ţi senzaţia că tocmai a fost lovit în bărbăţie). La 12:00, începe ceremonia servirii brânzei la Palat! Exclusiv laaa … lepefeteveeehh!”.

De aceea, lansez o idee pentru realizatorii de emisiuni cu tentă sportivă: poate încercaţi să-l prindeţi la telefon pe Lakshmi Mittal, preşedintele ArcelorMittal. Prefer să ascult robotul telefonic al secretarei domnului în cauză decât pe vorbăreţii autohtoni. Şi sunt sigur că ar spune lucruri mai interesante.

P.S. Dragi prieteni, sâmbătă, 28 mai, ora 15:00, vă invit la lansarea cărţii mele, intitulată “Câteva sfârşituri de lume”. Festivitatea va avea loc la standul Editurii Humanitas de la Bookfest. Vă aştept!

„Câteva sfârşituri de lume”, o carte de Adrian Georgescu

Larry is back :)

Dacă nu aţi urmărit acest serial pe HBO, aţi pierdut ceva foarte tare. Larry David – creator, alături de Jerry, al serialului Seinfeld şi omul după care a fost construit personajul George Costanza – a realizat un sitcom dement în care se joacă pe sine. Duminică, 10 iulie, va începe sezonul 8. Asta se întâmplă la HBO-ul american, nu ştiu când va fi la HBO România (unde „Curb Your Enthusiasm” a fost tradus „Larry David, inamicul public numărul 1”).

J, ;)

Jurnal de apocalipsă (1)

Aici îmi propun să vă ţin la curent cu ce se mai întâmplă cu cartea „Câteva sfârşituri de lume”.

1. Preţul. Cartea va costa 27 RON.

2. La întrebarea „cartea va putea fi cumpărată şi prin Internet?”, am primit un răspuns oficial din partea editurii: „Oricine va putea comanda cartea din site-ul www.humanitas.ro sau www.libhumanitas.ro şi o va primi prin poştă”. Aşteptaţi însă lansarea, care va avea loc sâmbătă, 28 mai, ora 15:00, la standul Humanitas de la Bookfest.

3. Cartea apare în colecţia „Râsul lumii” şi cuprinde nouă povestiri ficţionale. În intenţia autorului a fost ca fiecare să ducă fie la un hohot de râs, fie la apariţia unui nod în gât, căci nu există râs fără puţin plâns.

4. De ce nouă? Întrebaţi-l pe Salinger.

5. Gustav, omul-obiect şi-a făcut cont pe Facebook. Nu ştiu cum a reuşit, având în vedere că nu a mişcat un deget în viaţa lui. Îi puteţi da Like-uri AICI, de care, evident, i se va rupe cu desăvârşire.

6. Dacă vreţi să ne împrietenim şi pe Facebook, mă găsiţi AICI.

„Câteva sfârşituri de lume”, o carte de Adrian Georgescu

Mircea Horia Simionescu (1928 – 2011)

Un mare scriitor, Mircea Horia Simionescu, ne-a părăsit. Nu cred că a existat un om în întreaga literatură care să se fi jucat, în sensul cel mai frumos şi deplin al cuvântului, care să fi zidit din cuvinte atâtea lumi. Şi cât de subversiv i-a fost scrisul! Iată una dintre lumi:

JULIUS BÖHLER: Când vreau să beau un pahar cu apă. 

Din punct de vedere filozofic nu se poate bea un pahar cu apă. Logica nu îngăduie, iar metafizica nu permite. Fiind însetat peste măsură, am apelat la matematică. Apa era caldă, nu mai vorbesc de faptul că paharul avea urme de ruj de buze. Practica zilelor noastre, experienţa unor medici francezi arată că este posibil totuşi să se bea un pahar cu apă. Operaţiunea nu este simplă, dar e pe deplin posibilă. Un şir lung de servicii trebuie să concureze, să se cupleze cu alte şiruri, coincidenţe şi diverse. Vreau să beau. Întind mâna la cana cu apă. Cana, plină de conţinut, se trage înapoi, abstractizându-se. Mă îndreamnă parcă să nu calc ordinea sfântă a lucrurilor. Ce trebuie să fac? Setea mă învaţă: sună de trei ori. Continue reading

Reacţii după Apocaleaks Now!

După episodul Apocaleaks Now!, cu cele trei texte sustrase, am primit câteva reacţii de susţinere din partea unor cunoscute voci aparţinând lumii literare:

Philip Roth: „Moşule, am păţit-o şi eu, cu «Operaţiunea Shylock». Atunci însă m-au tras pe mine la copiator, nu cartea”.

Bouvard şi Pécuchet: „N-ar fi cazul să-ţi cauţi o nouă meserie?”. 

F.M. Dostoievski: „Am un băiat discret şi eficient, care te poate ajuta, numai că după fiecare crimă are mari mustrări de conştiinţă”.

Marcel Proust: „Nu pierde timpul! Publică mai repede cartea!”.

Franz Kafka: „Incredibil! Nu pot să cred! Cum ajung la castel, îţi dau un telefon”.

 Reclama de mai sus este făcută de o persoană necunoscută, căreia îi mulţumesc pe această cale.