Apocaleaks Now!

Atenţiune! O facţiune rebelă a Wikileaks, care se autointitulează „Apocaleaks Now!” şi se ocupă cu scurgerea de informaţii legate de sfârşitul lumii, a pus mâna pe câteva texte din cartea mea. Este foarte posibil ca luni, 9 mai, la ora 15:00 fix, să fie aruncat pe piaţa informaţiilor ultrasecrete un prim extras din „Câteva sfârşituri de lume”.

De data asta, se pare că textul va fi ceva mai consistent ;) .

Scrisoare pentru al optulea

– ajută-l pe Alin Totorean! –

Dintotdeauna am ştiut că pe blogul meu intră şi opt oameni foarte bogaţi. Când scriu „bogaţi”, de data asta nu mă refer la averea sufletească, ci la aia materială. E vorba de piţule, fofoloci, parale, verzişori, creiţari, mangoţi. Bani.

Dintre cei opt, unul a avut probleme nasoale în timpul crizei. A investit în abajururi de lampă tocmai când se dădea stingerea la bursă. Compania celui de-al doilea, care fabrica şei de unică folosinţă pentru cai verzi, a dat faliment. Al treilea a pierdut la poker casa de turtă dulce din Azore şi încă nu şi-a refăcut nici moralul, nici glicemia. Al patrulea vânează o domniţă prin jungla amazoniană şi, până o va răpune, nu va putea fi găsit. Al cincilea vrea să cumpere Grecia, să nu-l deranjăm! Al şaselea doar zice că-i bogat, dar trăieşte pe un mileu, în burta peştelui de sticlă. Al şaptelea e Bill Gates, care nu cunoaşte româneşte, intră aici doar să se uite la poze şi la filmuleţe.

Celui de-al optulea îi scriu, care are bani, dar nu s-a îngropat în ei. Nu-l cunosc, n-a postat niciodată nimic aici. Ştie să dea, căci şi asta e o ştiinţă: să dai fără să azvârli, fără să te scapi pe tine de emoţie că exişti. Aşadar, prietene, ajută-l pe Alin Totorean! În acest moment, nu mâine (OK, e o figură de stil, merge şi mâine :) ), are nevoie de ceva de care tu te poţi lipsi. Altfel, ţi-o spun direct şi fără milă, peste o lună sau peste un an, când vei fi în largul Mediteranei, iar pe iaht se vor servi cocktailurile, vei rămâne cu ochii priponiţi de umbreluţa din pahar şi un gând ţi se va plimba prin cap. „Puteam să fac ceva şi n-am făcut! Puteam să fac ceva şi n-am făcut! Puteam să fac ceva şi n-am făcut!”.

Aici n-aveţi de-a face cu un nigerian fictiv care te stresează şi te minte. Eu cer, el habar n-are de treaba asta (nici măcar nu-l cunosc!). Alin Totorean e un om care n-a cerut niciodată nimic şi care a mers, a mers şi a mers. A întreprins expediţii solitare în Mongolia, India, Maroc şi Australia. E singurul român care a traversat PE JOS Deşertul Atacama. A pus pe harta lumii România ta, a mea, a noastră, apoi le-a arătat copiilor din satele româneşti harta lumii. Are liposarcom mixoid de grad înalt, care necesită un tratament mai scump decât îşi poate permite un om care trăieşte din scris şi din fotografie. Uite, citeşte aici, aici şi aici!

Deşertul e o lume, dar lumea nu e un deşert. Un explorator solitar nu e niciodată singur.

P.S. Vouă, celorlalţi, mai degrabă săraci în bani decât bogaţi, nu vă spun nimic. Ştiu că veţi ajuta, după putinţă, prin a scrie despre Alin sau prin a da. De aceea, blochez comentariile. Gata cu vorbele! 

DETALII PLATĂ:

Cont nr. RO49.RNCB.0016.0054.6682.0001

Titular cont: Totorean Ion, deschis la BCR Ag. Avram Iancu, Arad.

Dublaţi şi filmele porno!

Propunerea lui Victor Socaciu ne poartă spre vremurile în care doamna Irina Nistor traducea „Hi, guys!” prin „Tipi înalţi”, pentru a ne împinge apoi către un viitor pe care îl speram cât mai îndepărtat. Atunci, cei mai mulţi nu vor şti să descifreze nici literele cât roata carului de pe panoul oculistului, iar tezele de doctorat se vor scrie cu bastonaşe.  

E şi asta o idee de a abate atenţia de la alte probleme. Dacă salariile nu pot fi dublate, măcar filmele să fie. Când analfabetismul va lua România sub aripa sa protectoare, poate chiar le vom tripla, cu o voce care să ne explice, cu un ton dedicat în general persoanelor mai încete la minte, ce a vrut a doua voce să spună prin: „Predă-te! Clădirea e înconjurată!”. 

Asta nu înseamnă că la unele transmisiuni metoda n-ar fi bună. De exemplu, aş dubla meciurile din campionatul românesc de fotbal, dar nu pe partea de sunet, ci pe cea de imagine, cu partidele din Liga Campionilor. Sau, la aceleaşi posturi telefonice deranjate care în continuare se numesc posturi de sport, peste vocile lui Marian Iancu şi Gigi Becali ar fi potrivit un „biiiiip!” continuu. În schimb, la multe emisiuni autohtone (de exemplu, la cele în care este invitat domnul Condurăţeanu), aş pune subtitrări, cuprinzând traduceri din română în română.  

Există şi soluţia de compromis: actorului român să i se permită o mică tuşă personală la interpretare. Cum ar fi Bruce Willis dublat de Florin Piersic în „Die Hard”? „Yippee-ki-yai, motherfucker!” s-ar transforma într-o poveste de o oră de la filmările „Haiducilor”, urmată de un „Te-ai ars, ciocoflendere!” rostit pe un ton aspru. Anunţurile scrise ar apărea doar în situaţiile de forţă majoră. „Ne cerem scuze, întrucât actorul angajat să-l dubleze pe Marlon Brando în Naşul îşi extrage amigdalele, am apelat la Rodica Popescu-Bitănescu”. 

Nu ştim însă ce decizie se va lua în cazul filmelor porno. Se va apela la Titus Steel şi la Alina Plugaru? Sunt scene în care lipsa dicţiei poate fi scuzată. Poate că dublările vor căpăta o tentă educativă, căci frecventul „Aaaah! Aaaah!” s-ar putea traduce nuanţat printr-un politicos „Se poate? Deranjez?”. 

Este posibil ca domnul Socaciu să fie în continuare bântuit de experienţele trăite în Cenaclul Flacăra, când toate vocile erau urmate de acelaşi ecou detunător. Nu ştim asta, dar îl rugăm să exprime următoarea idee de acest gen ca şi cum ar dubla un film mut.

Sport la TV, 08.05.2011

La 04:00, începe gala de box din Las Vegas. Primul meci: Mike Alvarado – Sugar Ray Narh. La 05:00, Kelly Pavlik (atenţie, un posibil adversar pentru Lucian Bute!) – Alfonso Lopez. La 05:30, Wilfredo Vazquez jr. – Jorge Arce. La 06:00 este programat evenimentul principal: Manny Pacquiao – Shane Mosley.

La ora 15:00, începe Marele Premiu de Formula 1 al Turciei.

La ora 18:10, se jocă titlul în Premier League: Manchester United – Chelsea.

Toate sunt pe DigiSport.

Apel disperat :)

Prieteni, ştiţi pe cineva care să se priceapă la Adobe Flash? Am făcut o reclamă şi mi-am prins urechile în ceva – care cred că e simplu pentru un om priceput – aproape de sfârşit. Pe cea sau pe cel care vrea şi poate să mă ajute îl rog să mă caute pe mail. Mulţam!

P.S. S-a rezolvat. Mulţumesc, Alex Farcaş, Andrei Thutat şi Dana Talpoş! Etern recunoscător!