Update: a fost un alt El Clasico. Real Madrid chiar a jucat fotbal.
La Milano, Mourinho a reuşit să coaguleze un spirit şi nu întâmplător a oprit atunci Barcelona. Interul a abandonat orice orgoliu, transformându-şi blazonul într-o insignă înfiptă în pardesiul Celui Special. Realul nu putea fi acel Inter în care Eto’o a gonit mai mult ca un tren pentru a învinge Barcelona, o poveste la sfârşitul căreia Materazzi plângea la pieptul antrenorului. În afara faptului că e un simbol regal, Realul are nevoie de vectori de imagine pentru marketing. O echipă care să ia, asemenea unui lichid într-un vas, forma antrenorului nu se poate la Madrid. Se poate însă la Barcelona, republică prin definiţie, unde creatorul sistemului se retrage în umbra echipei-stup, în care lider pare cel care are mingea.
De la plecarea lui Raul – care a fost The Special One şi când alături se aflau Zidane, Ronaldo (the real one) şi Beckham -, Realul nu a mai avut inimă. Ronaldo – varianta 2.0 – nu poate strânge în jurul său decât fotografi. Casillas, un mare portar, are exact acest teribil handicap: că e departe de ochiul furtunii, careul advers. La fel, Sergio Ramos sau Xabi Alonso. Oamenii Realului, mari artişti în domeniul fotbalistic, nu par a traversa o emoţie comună, alta decât ceea pe care o domnul Cosaşu o numea perfect: complexul de inferioritate în faţa Barcelonei. Uneori par angajaţii unei corporaţii duşi la teambuilding pe gazon. Am mai văzut acest gen de profesionalism în turneele de revenire ale unor mari trupe, cum ar fi Cream sau Police. Membrii formaţiei cântă impecabil, ca pe vremuri, fără însă ca o dată, măcar o dată, să se privească în ochi, să vibreze împreună. În acelaşi timp, Fabregas plânge când se vede, în sfârşit, din nou în tricoul blau grana.
În meciurile cu Barca, Realul nu are acces la acea formă de libertate care este improvizaţia. Asemenea înaintaşilor Miro, Dali sau Picasso în pictură, Pep reformează un sistem pe care îl ştie foarte bine. La fel e şi în muzică: nu pot cântă free jazz decât cei care stăpânesc perfect jazz-ul. El stabileşte gama în care se cîntă – 3-4-3, 3-6-1 sau 4-1-4-1, nu contează -, iar fotbaliştii, în cadrul acestei structuri, pot improviza. De la un punct încolo, ce joacă adversarul nici nu mai contează, e bine însă că-i acolo, căci fără el nu se poate.
Un banc citit pe Facebook ilustrează perfect situaţia. „Discuţie între Mourinho şi Guardiola înainte de meciul tur din sferturile Cupei Regelui. Mou: Daţi-ne şi nouă o şansă! Pep: OK, vă dăm un gol avans. Mou: Nu e de ajuns, data trecută am avut 1-0 şi am luat trei. Pep: OK, vă dăm un gol avans şi avem voie să marcăm doar cu fundaşii”. Întrebarea este dacă în retur va marca şi portarul.
P.S. Mulţumiri domnului lol, cred că la el am văzut bancul.
