Ceva a trecut prea repede pe lângă noi în ultimele zile: crampele lui Rafael Nadal, manifestate la o conferinţă de presă. A spus doar: „Domnilor, …” şi s-a scufundat încet sub masă.
Se vorbeşte deja despre substanţe interzise ca fiind o cauză a acestor crampe mult mai probabilă decât efortul fizic, cu acea certitudine pe care numai detaşarea o poate oferi. La fel de uşor, scurtând distanţa dintre „posibil” şi „probabil” până când ajungem la „evident”, se poate vorbi despre orice: de fleacul cuceririi unui vârf muntos, de legăturile unui atlet cu lumea pariurilor, de banalitatea zborului cu schiurile.
Dar sportul e greu, numai campionii, asemenea marilor artişti, au darul de a face ca eforturile lor să pară uşoare. Îmi amintesc de poza celebră a lui Stirling Moss, purtând pe chip, în jurul urmelor albe lăsate de ochelarii pe care tocmai şi-i scosese, praful întunecat strâns în cursă. Citeai pe acea efigie toţi kilometrii lăsaţi în urmă, cele patru locuri doi obţinute în clasamentele de sfârşit de an ale Formulei 1, poate chiar şi absenţa titlului de campion, pe care pilotul britanic nu a considerat niciodată necesar să-l obţină cu orice preţ. În poză, Moss zâmbea, asemenea unui Mickey Mouse îmbrăcat în combinezon, care se aşază într-o bombă pe roţi ca în cel mai sigur adăpost de pe Pământ.
Un alt episod care ne arată ce este sportul s-a petrecut tot la o conferinţă de presă, după MP de la Imola din 2000. Atunci, Michael Schumacher tocmai depăşise recordul de victorii al lui Senna şi, întrebat dacă aceste recorduri înseamnă mult pentru el, a izbucnit în plâns. A spus doar: „Da, înseamnă mult pentru mine”.
Şi ce înseamnă? N-o vom şti niciodată, sunt lucruri care nu se pot împărtăşi. În rarele momente când avem dovezi despre cât de perisabili sunt, de fapt, aceşti oameni, o imagine încetează să valoreze cât o mie de cuvinte: ea face exact cât absenţa lor deplină. Întrebarea este dacă, pentru noi, cei dopaţi numai cu virusul îndoielii, aceste recorduri şi aceste imagini mai înseamnă ceva.
