În ultimii ani, fotbalul românesc s-a jucat mai mult prin Elveţia sau Cipru, acolo unde se pierd conturile. Sub conducerea ciocoilor fotbalizaţi, ce se petrece pe teren s-a deplasat constant către zona de competenţă a lui Mihai Petre. Pe antrenori nu-i mai prinde nici măcar pijamaua la conducerea echipelor, ce să mai vorbim de palton? S-au devalizat palmarese, tradiţii, galeriile au fost aşezate ca straturi-tampon în faţa legii, apoi tribunele s-au golit.
Înaintând prin ultimii ani, patronii cluburilor mari au lăsat în urmă dâre unsuroase de melci şi astăzi, cu căsuţele de bilete în spate, alunecă spre arca fotbalului românesc. Naţional Arena e punctul terminus al transhumanţei pipereanului, într-acolo se rostogoleşte ariciul din buzunarele lui Copos, într-acolo trag şi câinii roşii atelajul doldora de farisei şi de combinatori. Devalizări au fost şi la Timişoara, şi la Craiova, numai că patronii respectivi n-au fost atât de prevăzători încât să se pună bine cu Puterea de la poalele stadionului, deci n-au fost salvaţi. Reînvierea cuplajelor bucureştene e motivată de exodul datornicilor privilegiaţi din fotbalul românesc, dar vor veni, probabil, vremuri în care întreaga etapă va fi condensată. Toate cele nouă partide se vor juca pe Naţional Arena, pe durata unei singure întâlniri, după principiile fotbalului de maidan: zece minute sau 2-0, la trei cornere careu. Din acest trial, selecţionerul îşi va putea extrage ceata de voinici cu care vom pierde mai rapid decât în anii ’70 şansele la calificare.
Peste cazanul în care bolboroseşte ciorba săracilor pluteşte aburul lipicios al simulacrului. Asemenea afaceristului de bloc care îşi ia în leasing maşină scumpă, dar nu plăteşte chiria locuinţei, tot ce au făcut aceşti oameni a fost să existe la televizor, bătătorind pământul pe mormântul propriilor cluburi. Termitele profesioniste au preluat patrimonii şi active, datoriile fiindu-i lăsate statului. S-au cumpărat şi vândut jucători, uneori prin semnături trase la copiator, pentru că acolo existau comisioane şi sume ce nu puteau fi lesne controlate. Când vine însă vorba despre achitarea chiriilor, a taxelor ori a impozitelor, se lasă tăcerea, se sting nocturne, se golesc birouri.
Ca plătitor de taxe, nu vreau să sponsorizez această veşnică fugă de la locul faptei, nici finul şantaj prin care FRF şi LPF îşi reafirmă puterea. Dacă eu am datorii de orice fel în urmă, chiar şi o amendă pentru parcare ilegală neachitată, vine un moment în care nu mai pot cumpăra nimic până nu reglez situaţia. Aşa trebuie să se întâmple acum şi cu aceşti creatori de găuri negre. Ei nu trebuie lăsaţi să joace nicăieri, nici pe stadionul Astra, nici pe Naţional Arena, până nu prestează corespunzător la Fisc sau pe unde şi-au mai lăsat datoriile.